IBS i IBD

ZJD/IBS VS NZJ/IBD – JAKA JEST RÓŻNICA?
Zespół jelita drażliwego i nieswoiste choroby zapalne jelit
mają wspólne objawy jednakże są to zupełnie odrębne schorzenia.

Zespół jelita drażliwego
(ZJD/IBS)

Zespół jelita drażliwego lub IBS to problem zdrowotny związany z jelitami. Powoduje uporczywy ból brzucha, skurcze, gazy, wzdęcia i zmiany stolca - połączenie przewlekłej biegunki i zaparć.

Istnieją trzy rodzaje ZJD/IBS: z dominującą biegunką, z dominacją zaparć i mieszany (gdzie występują zarówno biegunka, jak i zaparcia). ZJD/IBS nie powoduje trwałego uszkodzenia i nie prowadzi do rozwinięcia nowotworu. Może jednak poważnie osłabić pacjenta fizycznie i emocjonalnie.

Przewodnik dla pacjentów z IBS opracowany przez American Gastroenterological Society: AGA. Instrukcje dla pacjentów z IBS.

Nieswoiste zapalenie jelit
(NZJ/IBD):
(ZJD/IBS)

Choroba zapalna jelit lub NZJ/IBD jest długotrwałym problemem zdrowotnym, który powoduje obrzęk i rany w przewodzie pokarmowym.

NZJ/IBD powoduje (upraszczając), że Twój układ odpornościowy jest przekonany, iż w jelicie nie powinno być pokarmu. W konsekwencji organizm atakuje komórki jelit, powodując stany zapalne i owrzodzenia.

Istnieją dwa główne rodzaje zapalnych chorób jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Objawy NZJ/IBD, podobnie jak objawy IBS, obejmują biegunkę i ból brzucha; jednak oprócz tych symptomów w przebiegu NZJ/IBD występuje również krwawienie z odbytu, ból stawów, podrażnienie oczu i wysypka.

Przewodnik dla pacjenta z NZJ/IBD opublikowany w czasopiśmie ClinicalGastroenterology and Hepatology: Zapalna choroba jelit.

Call Now Button

Zapraszamy na nową stronę:

https://viscerainstytut.pl/