Insulinooporność
25 kwietnia, 2017Zdrowotne właściwości rosołu
4 czerwca, 2017Co to jest dieta elementarna?
Przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim, czyli w skrócie SIBO bywa schorzeniem dosyć komplikującym życie. Najbardziej skutecznym i najszybszym sposobem leczenia jest konwencjonalna antybiotykoterapia, ale nawet ona nie daje gwarancji wyleczenia. SIBO niestety lubi wracać. Dlatego okiełznanie tego przeciwnika należy dobrze zaplanować. Ja uważam, że sam antybiotyk nie wystarczy i uwierzcie mi, warto wspomagać terapię dietą oraz naturalnymi antybiotykami. O SIBO i diecie pisałam już kilkakrotnie. Zainteresowanych odsyłam do wcześniejszych artykułów. Dzisiaj przybliżę temat diety elementarnej, o której jeszcze niewiele u nas się mówi i pisze.
Dieta elementarna najprościej mówiąc, polega na przyjmowaniu specjalnie skomponowanych mieszanek zawierających wyselekcjonowane składniki. Może nie brzmi to, aż tak prosto:) Jeszcze raz zatem: pacjent pije koktajle na bazie wstępnie strawionych (rozłożonych) makroskładników takich jak tłuszcze, białka i węglowodany, które bardzo szybko się wchłaniają. To pozwala na odpoczynek i regenerację jelit. Niestrawione do końca resztki pokarmu nie będą zalegać w jelitach i powodować różnych dolegliwości (gazy, wzdęcia, bóle). Bakteriom zabraknie pożywki, a w związku z tym nie będą produkowały tylu metabolitów. Celem jest, dosłownie, zagłodzenie bakterii w jelicie cienkim!
Co to znaczy, gdy składnik odżywczy jest w swojej najprostszej formie? Żywność składa się z trzech dużych i skomplikowanych cząsteczek: białka, tłuszczu i węglowodanów (cukrów). Te makroelementy są dodatkowo podzielone na mniejsze elementy.
Kiedy jemy steka, czy ser, białko musi być rozłożone na pojedyncze aminokwasy, a tłuszcz na poszczególne kwasy tłuszczowe. Węglowodany (cukry) np. z chleba zostają rozbite w procesie trawienia do glukozy, która jest wchłaniana i wykorzystywana jako paliwo energetyczne.
Proces trawienia wymaga czasu! Na szczęście nasz przewód pokarmowy jest na tyle długi, aby móc powoli rozłożyć (podzielić) jedzenie na składniki odżywcze.
Dieta elementarna składa się z tych pojedynczych aminokwasów, kwasów tłuszczowych oraz z mono- i disacharydów. Oznacza to, że organizm nie musi pracować, aby dalej je rozłożyć (strawić) i w póżniejszym etapie wchłonąć składniki odżywcze.
Dieta elementarna trwa najczęściej dwa tygodnie. Przez ten czas zalecane jest tylko picie mieszanek i całkowite wyeliminowanie tradycyjnego pożywienia.
Stosowanie mieszanek elementarnych zostało przebadane klinicznie i wykazano, iż jest bardzo skutczne w leczeniu SIBO[1], choroby Crohna i innych zaburzeń jelitowych (np. zespół jelita drażliwego). Pomimo wysokiej skuteczności (85%), dieta elementarna nie jest dla wszystkich.
Dieta elementarna – dla kogo?
Mieszanki elementarne to dobre rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy nie chcą decydować się na antybiotyk lub alternatywne leczenie naturalne w przypadku SIBO. Czas diety to najczęściej dwa tygodnie, czyli tyle ile trwa tradycyjna antybiotykoterapia w rozroście jelita cienkiego. Przyjmowanie antybiotyków ziołowych to z reguły 4-6 tygodni. Zaletą diety elementarnej jest całkiem wysoka skuteczność, która wynosi 80%-85%.
Warto także rozważyć tę metodę w sytuacji, gdy nic już nie działa, a objawy dalej występują.
Bardzo ważne jest, aby nie stosować tej diety samodzielnie. Najlepiej wybrać się do lekarza lub dobrego dietetyka.
Dieta elementarna – plusy i minusy
NEGATYWY:
- Utrata masy ciała – jest to związane z brakiem tradycyjnych posiłków (nie jest to minus dla wszystkich:). Zawsze zalecam przeprowadzenie wczesniejszych badań przed rozpoczęciem diety
- Smak- podobno jest okropny! Ja nie próbowałam. Można go poprawić dodając np. cynamonu
- Monotonna, płynna dieta
- Niewielka ilość badań potwierdzających skuteczność diety
- Zaparcia – związane ze zmniejszoną aktywnością jelit
POZYTYWY:
- Szybkie ustąpienie objawów (u większości pacjentów)
- Błyskawiczne przygotowywanie posiłków (mieszanek)
- Zmniejszenie (zaprzestanie) uzależnienia od cukru
- Zmniejszenie (zaprzestanie) uzależnienia od kofeiny
- Realny czas zakończenia diety – łatwiej wtedy „przejść” przez ten rodzaj diety
Jeśli zdecydujecie się na dietę elementarną macie do wyboru gotowe mieszanki np. Vivonex. Niestety z tego co wiem nie są dostępne w Polsce. Moi pacjenci sprowadzali ze Stanów.
źródło: https://www.nestlehealthscience.us/brands/vivonex/vivonex-plus-hcp
Drugą opcją jest przygotowanie własnej, domowej mieszanki składającej się z aminokwasów, np. miodu lub glukozy (węglowodany) i tłuszczu (np. olej kokosowy).
Poniżej znajdziecie przepis na domowy koktajl opracowany przez eksperta w leczeniu SIBO dr Allison Siebecker.
WAŻNE! Nie próbuj tego w domu. Znajdź lekarza lub dobrego dietetyka, który przeprowadzi Cię przez cały etap diety elementarnej.
Tak jak pisałam wczesniej dieta elementarna może dać bardzo dobre rezultaty w leczeniu SIBO, zespołu drażliwego jelita, chorobie Crohna, czy innych nieswoistych chorobach zapalnych jelit. Ważne jest jednak, aby poznać przyczynę naszych dolegliwości i „dokopać” się do żródła problemu. Jest to szczególnie istotne w przypadku SIBO, które nawet raz okiełznane może powrócić. Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć jaka ilość bakterii została „zagłodzona”. Warto zastanowić się nad pierwotną przyczyną i działać na kompleksowo.
[1] https://link.springer.com/article/10.1023/B:DDAS.0000011605.43979.e1
Mieszanka domowa: http://www.siboinfo.com/uploads/5/4/8/4/5484269/homemade_elemental_diet_options.pdf
Treść zamieszczana na stronie www.dietografia.pl ma na celu edukację i przybliżenie zagadnień związanych z wpływem odżywiania na nasze zdrowie. Każdy problem zdrowotny wymaga konsultacji z lekarzem. Pomimo tego, iż informacje zawarte na stronie są rzetelne i wartościowe, Dietografia (Justyna Pampuch) nie bierze odpowiedzialności za sposób wykorzystania przekazanych wiadomości.