Przewlekłe biegunki

Przewlekła biegunka - biegunka trwająca cztery tygodnie lub dłużej - może wskazywać na poważne przewlekłe zaburzenia, takie jak nieswoiste choroby zapalne jelit (IBD) jak również na zespół jelita drażliwego (ZJD/IBS)

PAMIĘTAJ! Im szybciej zidentyfikujesz przyczynę i otrzymasz pewną diagnozę, tym szybciej będziesz mógł rozpocząć właściwe leczenie.

Co jest przyczyną przewlekłej
biegunki?


Uszkodzenie nabłonka jelita (zewnętrzna warstwa ochronna) spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową jest bardzo częstą przyczyną biegunki. Gdy nabłonek jest uszkodzony, wchłanianie wody w jelitach odbywa się bardzo nieefektywnie, co powoduje luźne, wodniste stolce związane z biegunką.

Chroniczna biegunka może być objawem chorób przewlekłych, takich jak ZJD/IBS, ale także nieswoistych chorób zapalnych jelit (IBD).

Zidentyfikowano zapalenie żołądka i jelit w wyniku zatrucia pokarmowego jako główną przyczynę ZJD/IBS z dominującą biegunką (IBS-D). Badania wykazały, że u 1 na 9 osób, które doświadczają zatrucia pokarmowego, rozwija się ZJD/IBS z dominującą biegunką.

W takich przypadkach ZJD/IBS może rozwijać się szybko jak również wiele lat po początkowej infekcji. Pacjenci często nie pamiętają pierwotnego przypadku zatrucia pokarmowego, które mogło doprowadzić do ZJD/IBS.

Czy pojedynczy przypadek zatrucia
pokarmowego może prowadzić
do przewlekłej biegunki?


Tak, może. Osoby, które doświadczyły zatrucia pokarmowego w przeszłości, mają 1 na 9 szans na rozwój ZJD/IBS.

Podczas odpowiedzi odpornościowej może dojść do „pomyłki” układu immunologicznego, w wyniku której dochodzi do wydzielenia innego przeciwciała zwanego anty-winkuliną. Anty – winkulina uszkadza naturalnie występujące w Twoim organizmie białko zwane winkuliną, które pomaga komórkom migrować i łączyć się ze sobą.

Jest to reakcja autoimmunologiczna, która prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania śródmiąższowych komórek Cajala (ICC) i uszkodzenia migrującego kompleksumioelektrycznego (MMC) – regulującego pracę jelita cienkiego.

Może to ostatecznie doprowadzić do zespołu jelita drażliwego (postać biegunkowa lub mieszana) czasami wiele lat po początkowej infekcji.


Call Now Button